Akrilik Boya ile Ahşap Merdiven Boyama

Akrilik boyalar su bazlı olması, yağlı boyaya benzemesi ve birçok farklı renkleri ile kremsi bir yapıya sahip bir boya türüdür.

Akrilik boyaların hammaddesinde elyaf, pigment, cilt, akrilik reçine gibi etkenler olmasıyla diğer boya çeşitlerine göre daha farklı yapıya sahiptir. Akrilik boyalar mat boya grupları arasında yer almakta olup özellikle de çok kısa süre içerisinde kurumasıyla dekorasyon süreçlerinde oldukça sık tercih edilen bir boya türüdür. Ev, iş yeri ya da farklı kapalı alan dekorasyonlarında hemen hemen bütün malzemeleri akrilik boya ile bakım onarım yapabilir ya da yeniden tasarlayabilirsiniz.  Yaşam alanlarında bulunan ahşap merdivenler sık kullanıldığı zaman ahşapların yapısı bozulabilmekte olup akrilik boya ile bakım onarımı yapabilir ya da zevkinize göre yeniden tasarlayabilirsiniz. Çocuk odalarında bulunan çoğu eşyada çizik ya da kalem çiziklere rastlamak oldukça doğaldır. Çocuk odasında ahşap merdivenli ranza kullanıyorsanız çiziklerini kapatmak amacıyla akrilik boya kullanabilirsiniz. Akrilik boyaların içinde bulunan pigmentler sayesinde dış etkenlere karşı daha dayanıklı olup çocuk odasında dahi uzun süre kullanım sağlayabilirsiniz.akrilik boya nedir merdiven nasıl boyar

Yaşam alanınızda bulunan ahşap merdivenlerin bakım onarımı ihtiyacını karşılamak ya da yeniden tasarım kazandırmak amacıyla akrilik boya işlemine başlamadan öncesinde ahşap merdivenlerde bazı hazırlıklar yapmanız gerekecektir.  Akrilik boya her ne kadar kolay temizlenebilme özelliği olsa da merdiveninizin etrafında bulunan kilim, halı ya da yolluk gibi ürünleri kaldırmalısınız. Ayrıca zemininiz parke ise akrilik boya ahşapta tutunduğundan dolayı damladığında zor çıkabilir bu nedenle de merdiveninizin etrafına şeffaf naylon örtü sermelisiniz. Aynı zamanda yine merdiveninizin etrafında olan koltuk ya da herhangi bir eşya var ise alandan uzaklaştırmalısınız.

Ahşap merdiveniniz ve tırabzanların zımparalama işlemine başlamadan öncesinde nemli bir bez yardımı ile tozunu almalısınız. Bütün yüzeylerde olduğu gibi mobilya ve ahşap merdivenlerde de yüzeyin kaygan ve parlak olması boyama esnasında zorluk yaşamanıza sebep olur. Akrilik boyanın ahşap merdiveninizde rahatlıkla tutunması için merdiveninizin yüzeyini zımparalama işlemi ile kaygan yapısından kurtulmasını sağlamalısınız. Ahşap merdiveninize zımparalama işlemi yaparken eğik, gevşemiş ya da çıkıntı yapan çivi var ise bunları onarmalı ya da yenisini takmalısınız. Ahşap merdiveninizin kaygan yapısını zımparaladıktan sonrasında akrilik boyayı hassas hareketlerle yüzeye sürmeye başlayın. Akrilik boyanın kusurları örtme özelliğiyle de ahşap merdiveniniz pürüzsüz bir görünüm kazandıracaktır. Ayrıca akrilik boya çok kısa sürede kuruyacağından dolayı da bekleme gibi bir sorun yaşamayacaksınız.ahşap merdiven boyama nasıl yapılır

Akrilik boya ile ahşap merdiveninizin tırabzanlarını da boyayabilirsiniz. Tırabzanlarının ahşap ya da metal hiç fark etmez akrilik boya çok amaçlı bir boya olduğundan dolayı metali de boyayabilmektedir. Ancak tırabzanları boyama başlamadan öncesinde zımparalamayı unutmamalısınız. Tırabzanlarda detaylar var ise zımparalama işlemi merdivene nazaran daha uzun sürebilir ama akrilik boya ile boyadıktan sonrasında sonucuna hayran kalacaksınız. Merdiven ve tırabzanlar da isteğinize ve zevkinize göre farklı renklerde kullanabilirsiniz.  Akrilik boya ile boyadığınız ahşap merdiveniniz ve tırabzanlarınızın ilk günkü gibi parlak görünmesini istiyorsanız vernik sürebilir ve kuruması için bekleyebilirsiniz.

ÖncekiAkrilik Boya Nedir?
SonrakiMutfak Tezgahı Nasıl Boyanır? Tezgah Boyama Nasıl Yapılır
Yorum Yazın