Mobilya Boyama

Mobilya boyama ile yaşam alanlarında dekorasyon ürünlerinin önemi gün geçtikçe artmaktadır. Eski mobilyalarınızı farklı renklerde boyamak veya modası geçmiş parçaları daha vintage stil yaklaşımları ile dizayn etmek için mobilyalarınıza eskisinden daha iyi estetik görünüm kazandırabilirsiniz.

Yeni aldığınız mobilya gruplarınız ile eski mobilya parçalarınızın renklerini iki farklı renk tonlamaları ile boyayıp hayalinizdeki yaşam alanı standartlarınızı yükseltebilirsiniz. Tüm yüzeylerde olduğu gibi mobilya boyama yapacağınız eşyanın yüzeyi oldukça önemlidir. Pürüzlü, kabarık, aşırı parlak yüzeyler boyama işleminizi zorlaştırabilir. Boyama yapmadan önce zımparalama işlemini en az 1 kez yapınız. Mobilyalarınızı daha önce boyadıysanız zımparalama işlemi yapmanıza gerek yoktur. İlk defa boyayacağınız mobilya eşyalarının yüzeyine göre zımpralama işlemini yapıp yüzeyi pürüzsüz ve temiz bir hale getiriniz.

Mobilyalarınızın türüne ve zeminine göre su bazlı akrilik boya, yağlı boya, sprey boya, renkli vernik, epoksi selülozik boya çeşitleri ile yaşam alanlarınızdaki mobilya eşyalarınızı boyayabilirsiniz. Mobilya boyama çeşitleri içerisinde iç ve dış mekanlarda en yaygın kullanılan boya akrilik boyalardır. Su bazlı özelliği sayesinde organiktir. Kokusuz ve mat bir yapısı vardır. Akrilik boya kartela şemasından sizin için en uygun olan rengi seçerek evinizdeki mobilya, petek radyatör, banyo, mutfak tezgahı, seramik fayans, kapı ve pencere, parke, beyaz eşya, ahşap desenler gibi bir çok alanları ve dekorasyon öğelerini kendi stil yaklaşımıza göre boyayabilirsiniz.

Mobilya Boyamak İçin Kullanılacak Malzemeler Nelerdir?

Mobilya eşyaları için belirlenen 220 numara zımpara kağıdı
Akrilik boya
Fırça
Astar
Makas
Maske
Boya kabı
Koruyucu gözlük
Solvent bazlı boya tipleri için tiner
Cila
Rulo için boya tepsisi
Mobilya boyama yaparken yüzey temizleme işeminden sonra Bianca Stella Su Bazlı akrilik boyayı bir kabın içerisinde boşaltınız ve homojen görünüme sahip olana kadar karıştırınız. Akrilik boyalar ince el işçiliğinin olduğu alanlarda kullanıldığı için boyayacagınız fırçayı iyi seçiniz. Moher rulo veya kadife vernik rulo fırçaları büyük zemenleri boyarken kullanınız. Boyadığınız alan çok küçük ve ince ise ipek fırça modellerinden faydalanınız.

Mobilya boyama yapacağınız eşyasının temiz ve kuru olmasına özen gösteriniz. Bianca Stella 1 litresi 10-12 m2 alanı çift katlı boyama özelliğine sahip akrilik boyadır. Bianca Stella Su Bazlı saf boyayı kullanacağınız vernik rulo veya ipek fırça ile yüzey şeması ile uyum içerisinde boyayınız. Boya işleminde yüzeye boyayı iyice yediriniz. Kabarma ve pütürlenme yapmamaya özen gösteriniz. İlk kat bittikten 2-3 saat sonra ikinci kat için uygulamaya geçebilirsiniz. Boya işlemi bittikten sonra ilk 7 gün mobilya eşyanızı kullanmamaya özen gösteriniz. Çamaşır suyu, sıvı kimyasal deterjanları ilk hafta geçene kadar kesinlikle uygulamayınız.

SonrakiKapı ve Pencere Boyama
Yorum Yazın