Mutfak tezgahı boyanır mı?

Mutfak tezgahı boyanır mı? eve mutfak tezgahınız boyayarak renk görünümünü değiştirmek zor gibi görünsede, aslında çok zor değil

Mutfak tezgahı boyanır mı? eve mutfak tezgahınız boyayarak renk görünümünü değiştirmek zor gibi görünsede, aslında çok zor değil ve kendin boya sistemi ile mutfak tezgahınızı boyayabilirsiniz.

Mutfak tezgahınızı boyamayı planlıyorsanız, temiz olduğundan emin olun. Kirli bir tezgah boyaya yapışmaz. Çoğu zaman, yiyecek ve içeceklerden kaynaklanan yağ veya diğer kalıntılarla kaplandığı için boya öncesi temizlik çok önemlidir. İyi temizlenmeyen bir mutfak tezgahını boyamak, boyanın tezgaha yapışmasını engelleyeceği gibi boyanın çatlaması veya soyulmasına sebep olacaktır.

Mutfak tezgahını boyamadan önce astar kullanmanız gerekecektir. Gözeneksiz bir astar kullanılması tavsiye edilir ve boyamaya başlamadan önce bir kaç saat astarın kurumasını beklemek gerekecektir. Tezgah astarlandıktan ve kuruduktan sonra boyamaya başlayabilirsiniz.

Mutfak tezgahı boyamada en iyi sonucu elde etmek için su bazlı akrilik boya kullanmalısınız. Su bazlı akrilik boya bu tarz malzemeleri boyamada daha etkili bir boya seçimi olacaktır, çünkü hem kokusuz hemde kolayca temizlenir. Kaliteli bir akrilik lateks boya 24 saat içinde kurumaktadır. Ama mutfak tezgahi su ile temaslı bir bölüm olduğu için 48 saat kuruyana kadar su ile temas etmesi önerilmez.

Temel bir yüzeyiniz varsa mutfak tezgahınızı boyayabilirsiniz. Su bazlı akrilik boya seçimi en iyi seçim olacaktır. Başlamak için yüzeye bir astar uygulamalısınız. Yüksek yapışkanlı yağ bazlı bir astar kullanmalısınız.

Mutfak tezgahınızı boyamanın en iyi yolu, yüzeyini hazırlamak, çizilmelere ve lekelere karşı korumaktır. Laminat tezgahlar için akrilik boya kullanabilirsiniz. Taş tezgah boya seti de kullanabilirsiniz. Akrilik iç cephe boyası da kullanabilirsiniz. Boyanın çatlamaması için boyamadan önce yüzeyi iyice hazırlamayı unutmayın. Su bazlı akrilik boyalar ortalama 2 gün süre içerisinde tam pigment renk dekorunu yansıtmaktadır. Ortalama 3 gün içerisinde boya tamamen oturmuş olup sorunsuz kullanıma hazır olacaktır.

İlk adım, boyamaya başlamadan önce yüzeyi hazırlamaktır. Boya, üreticinin talimatlarına göre uygulanmalıdır. Tezgah boya için hazırlandıktan sonra, işlemin geri kalanına devam edebilirsiniz. Gerekli malzemeleri ve dolgu macununu uygulamanız gerekecektir. Ardından, mutfak tezgah üstü dolgu macununun uygulaması için üreticinin yönergelerini takip etmek önemlidir.

Tezgahı boyamak için koruyucu eldiven kullanmanız gerekecektir. Ayrıca yüzeyleri 150 kumlu zımpara kağıdı ile hazırlamanız gerekecektir. Bundan sonra, mutfak tezgahını temiz hafif nemli bez ile tozlardan arındırma nız gerekecektir. Ahşap bir tezgah kullanıyorsanız, onu hasardan korumanız gerekecektir. 

ÖncekiMutfak Tezgahı Nasıl Boyanır? Tezgah Boyama Nasıl Yapılır
SonrakiMutfak ve Banyo Fayans Boyası Fiyatları
Yorum Yazın